Jak legalnie zmienić ETZ 150 w ETZ 125

Dziś zakończyłem boje z ostatnim urzędem. MZta oficjalnie zarejestrowana z pojemnością 123cm3. Z racji że nie znalazłem w internecie nigdzie opisu „jak to załatwić” postanowiłem się tym podzielić. Procedura jest następująca:

 1. Montujemy cylinder, tłok, głowicę od ETZ 125. Ja zamontowałem nowe części, zamienniki produkowane przez firmę ALMOT. Dobrze jest mieć fakturę na części i montaż.
 2. Rzeczoznawca samochodowy – potrzebujemy opinii o wykonanych zmianach (bez tego nie udało mi się zrobić przeglądu). W moim wypadku konieczne było zdjęcie głowicy, rzeczoznawca dokonuje pomiaru średnicy cylindra i skoku tłoka. Wystawia opinię że pojemność wynosi 123cm3, że części zostały zamontowane poprawnie, że pojazd może być dopuszczony do ruchu oraz że można nim jeździć posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B. W moim wypadku koszt takiej opinii wyniósł 200zł
 3. Stacja diagnostyczna – z opinią udajemy się na stację diagnostyczną, na której diagnosta na podstawie opinii stwierdza że wymiana miała miejsce i że wszystko jest OK. Do tego musimy wykonać standardowy przegląd, który nie jest wbijany do dowodu rejestracyjnego a na osobne zaświadczenie, w którym dodatkowo opisane są wszystkie zmiany konstrukcyjne (zmiana pojemności). Koszt takiego kompletu przeglądów to 144zł. Od tego momentu mamy 30 dni na zgłoszenie zmian w wydziale komunikacji.
 4. Wydział Komunikacji – w moim przypadku tutaj było najwięcej problemów. W pierwszy dzień zostałem odesłany z kwitkiem ponieważ pani w okienku stwierdziła: „Nie wiem czy takie zmiany są możliwe, jakby Pan wymienił cały silnik to co innego. Dziś tego nie załatwimy bo nie ma naczelnika, będzie jutro nie wiem o której”. Pani robi ksero dokumentów i mówi żeby zadzwonić kolejnego dnia. Po lekkim zdenerwowaniu, kolejnego dnia dzwonię do urzędu i słyszę: „tak jest naczelnik, bada sprawę czy tak można”. Około godziny 13 otrzymuję telefon żebym przyjechał z kompletem dokumentów. Po 40 minutach odbieram tymczasowy dowód rejestracyjny motocykla MZ ETZ 150 z wbitą pojemnością 123cm3, co pozwala jeździć posiadając prawo jazdy kategorii B.

Po długiej batalii u diagnosty oraz w wydziale komunikacji ETZta przerejestrowana wreszcie na mnie, dane w dowodzie zaktualizowane i wreszcie będę mógł nią legalnie jeździć. Poniżej załączam zdjęcia opinii od rzeczoznawcy, zaświadczenie z przeglądu zostało w WK zanim zrobiłem zdjęcia więc nie mogę go pokazać.

8 thoughts on “Jak legalnie zmienić ETZ 150 w ETZ 125

  1. milyges Autor wpisu

   Witam,

   Części do zmiany pojemności kosztowały około 300zł, do tego opinia rzeczoznawcy 200zł i przegląd z wystawieniem zaświadczenia o dokonanych zmianach + normalny przegląd 144zł.
   Czyli razem: 644zł.

   Pozdrawiam,
   milyges

 1. Radosław

  Witam.
  Chcę zakupić ETZ 150 i zmienić ” górę ” motocykla na 125 ccm czyli cylinder tłok i głowica.
  Tylko mam problem, ponieważ nigdzie głowicy od 125-tki nie mogę znaleźć.
  W Almocie też tej głowicy nie ma i na ” ALLEdrogo” też nie
  Więc pytanie mam mianowicie takie..Skąd udało się Panu zakupić głowicę od ETZ 125? 😉

  Pozdrawiam.

  1. milyges Autor wpisu

   Witam,

   Cały komplet do przekładki kupowałem przez znajomego, wydaje mi się że brał je z http://jackmotors.pl/ (mieszka w okolicy sklepu). Widzę że mają tam cylinder i tłoka do 125tki z almotu, może mogą sprowadzić głowicę?

   Pozdrawiam,
   milyges

   1. Radosław

    No właśnie nawet na stronie Almotu głowicy do ETZ 125 nie ma ;/
    Jedynie cylinder z tłokiem.
    Odwiedzilem stronę którą podałeś i niestety tam też pustka.
    Wydawało mi się, że głowica od 150-tki moze zostać bo nigdzie od 125 nie mogę znaleźć ;c

    Pozdrawiam.

    1. milyges Autor wpisu

     Szczerze nie pamiętam czy te głowice się czymś różniły poza wybitą pojemnością 😉
     Proponuje kupić tłok + cylinder i zobaczyć czy będzie pasować, ale powinno bo z tego co pamiętam cylinder 125 po prostu ma grubszą ściankę tulei.

     Pozdrawiam.

    2. Archi

     Głowica 150ccm pasuje normalnie na cylinder 125ccm, w głowicy 125ccm jest nieco mniejsza średnica komory spalania, sam jeżdżę na takim zestawie cyl 125ccm i głowica 150ccm i nic niepokojącego się nie dzieje, jedynie co to może przez to minimalnie spaść kompresja, jednak nie polecam zestawu cylinder 150ccm z głowicą 125ccm, tłok (almot ak20) uderza o głowicę, A opisów o przerejestrowaniu mz z 150 na 125 jest sporo, trzeba tylko dobrze poszukać, ja już jeżdżę tak z 1,5 roku, robiłem to według poradnika z strony mz-klub.pl .

Możliwość komentowania jest wyłączona.