Składamy silnik – dzień pierwszy

W sobotę zaczęliśmy składać silnik. Na początek wszystkie elementy (blok, głowica, dekle, pompa oleju, itp.) zostały dokładnie wymyte (zmywacz do silników, zmywacz do hamulców, myjka ciśnieniowa i na koniec przedmuchanie kompresorem dało rady).

Po dokładnym sprawdzeniu wymiarów bloku, wału i oględzinach pompy oleju, rozpoczął się montaż. Wał dostał nowe panewki główne i korbowodowe, na tłokach pojawiły się nowe pierścienie. Każdy z tych elementów przed zamontowaniem smarowany był grubo świeżym olejem silnikowym. Po umieszczeniu wału i tłoków na miejscu przyszedł kolej na pompę oleju, dekiel od strony koła zamachowego i pompę wody – oczywiście na nowych uszczelkach.

Kolejnym etapem był montaż nowych uszczelniaczy zaworowych w głowicy oraz dotarcie i montaż zaworów. W ten sposób przygotowana głowica została zamontowana na bloku. Następnie zamontowane zostały popychacze hydrauliczne i wałek rozrządu wraz z nowymi uszczelnieniami i kołem rozrządu.

Na koniec dnia ustawiony został rozrząd i zamontowany pasek i rolka napinająca. Całość czeka teraz na kolejny wolny dzień aby dokończyć montaż. Kilka zdjęć z prac: