Budowa garażu: od zera do płyty fundamentowej

Na wiosnę ruszył nowy projekt: budowa szkieletowego budynku gospodarczego/garażu na zgłoszenie (35m2). Po zgłoszeniu w urzędzie, uzupełnieniu braków, odczekaniu urzędowych 21 dni od zgłoszenia, wytyczyliśmy budynek i powoli rozpoczął się proces ręcznego kopania pod płytę fundamentową dziury w ziemi. Planowane wymiary garażu (zabudowy) to 7,5m na 4,6m. Wykopane zostało ~15cm szerzej. Głębokość wykopu to około 50cm poniżej istniejącego poziomu terenu

Następnie przyjechała pospółka, na dwa razy aby zgęścić warstwami, razem około 21t. Zagęszczane warstwami po około 20cm, dodatkowo podczas zagęszczania całość była polewana wodą i ubijana wielokrotnie. Następnie płyta została oszalowana, szalunki wypoziomowane a później wykonana niwelacja pospółki, aby wszystko było ładnie w poziomie.

Po kilku tygodniach leżakowania, wykop został wyłożony grubą folią, następnie ułozone zbrojenie „z tego co było pod ręką” 😉 tj. na dole warstwa zbrojenia z siatki zgrzewanej 6mm, na górze pod ścianami kolejna warstwa z siatki, a na to jeszcze druty zbrojeniowe różnych grubości (od 12 do 8mm) ułożone w siatkę. Wszystkie elementy zostały powiązane drutem oraz ułożone na betonowych dystansach. Wokół płyty została ułożona opaska ze styroduru. Całość następnie została zalana betonem B25 W8 (weszło 8m3). Płyta ma grubość ~22cm, była pielęgnowana około 2 tygodnie po wylaniu.