Miesięczne archiwum: styczeń 2022

Podnośnik dwukolumnowy

W ostatnim tygodniu, dojechał zamówiony na początku roku (jeszcze po starej cenie;)) podnośnik dwukolumnowy marki Retats L-220R (automat, na ramie). Z racji że w rozdzielnicy został przygotowany dla niego osobny obwód, po ustaleniu miejsca gdzie będzie montowany, został podciągnięty dedykowany przewód z rozdzielnicy. Następnie przystąpiliśmy do rozpakowania paczki i montażu, co w trzy osoby okazało się ciężkie ale możliwe 🙂 Najpierw rama została przykręcona do betonu na kotwach M18. Następnie na ramie stanęły kolumny, zostały przeciągnięte linki, podpięte przewody hydrauliczne, elektryczne, zamontowane blokady, osłony, wlany olej, przesmarowane ślizgi i liny, podłączona elektryka i problem – powoli podnosi, a po wyżej pewnej wysokości wcale. Diagnostyka układu hydraulicznego wskazała winowajcę – zawór opuszczania, okazało się że jest zacięty w pozycji otwartej. Po wyczyszczeniu i przedmuchaniu, wszystko zaczęło działać poprawnie. Po sprawdzeniu wszystkiego jeszcze raz nadszedł czas na podniesienie pierwszego auta 😉

Trzeba jeszcze podnieść szynę i automat do bramy, aby uzyskać dodatkowe centymetry wysokości podnoszenia, bo brakuje dosłownie 10cm aby dało się wygodnie pracować.

Budowa garażu: montaż fotowoltaiki cz. 2

Aby montaż inwertera wykonać na gotowo, najpierw przykręcone zostały płyty OSB, które miały być w miejscu montażu. Następnie na ścianie zawisł inwerter – rozstaw otworów montażowych idealnie spasował w rozstaw szkieletu, więc wisi solidnie. Zostały tylko wykonać połączenia elektryczne i skonfigurować go do pracy w naszej sieci energetycznej.  Wykonana została też główna szyna uziemiająca, do której wpięte zostały wszystkie ograniczniki przepięć, przewody PE oraz przewód ochronny podłączony do profili montażowych na dachu. Zaraz po zamontowaniu inwertera, zadzwonił technik z Taurona że ma zlecenie na wymianę licznika a po 30 minutach zamontowany był już nowy licznik dwukierunkowy, więc można było włączyć całą instalację. Dodatkowo jeszcze, aby mieć podgląd na inwerter, ze starego laptopa powstał prowizoryczny Access Point z modemem 3g, który pozwolił na podłączenie datalogera inwertera z internetem.

Budowa garażu: montaż fotowoltaiki

Z racji że od kwietnia zmieniają się przepisy dotyczące rozliczania prądu z paneli fotowoltaicznych, jak tylko pogoda pozwoliła przystąpiliśmy do montażu paneli (dach ustawiony jest specjalnie na południe aby zapewnić jak najlepszą ekspozycję na słońce). Na początek na śrubach dwugłowych zamontowane zostały profile montażowe, z zachowaniem wymaganych odległości od krawędzi połaci dachowej. Następnie zostały do nich zamocowane panele Longi Solar (12 szt po 415W każdy). Kable z dachu schodzą przez dławiki, a następnie wzdłuż murłaty i dalej do rozdzielni DC w rurkach kablowych. W rozdzielni znajdują się bezpieczniki topikowe, ogranicznik przepięć oraz rozłącznik izolacyjny DC. Z niej dalej przewody zostały wyprowadzone pod miejsce gdzie podłączony zostanie inwerter pv a przewód uziemiający profile, wraz z przewodem z ogranicznika przepięć do głównej szyny uziemiającej budynku. Złożony został też wniosek do Taurona o wymianę licznika i przyłączenie mikroinstalacji, jednak do uruchomienia musimy jeszcze zamontować inwerter i ogarnąć główną szynę uziemiającą. Cześć AC instalacji została przygotowana wcześniej w głównej rozdzielnicy, więc tam tylko musimy wpiąć się przewodem z inwertera.

CDN.