Drzewko szczęścia, w którym rolę liści pełnią diody LED RGB. Światło rozpraszane jest dzięki zastosowaniu specjalnie zdobytych w tym celu kulek. Aby podkreślić geekowski charakter drzewka gałęzi zrobione zostały ze skrętki komputerowej. Jako podstawa została wykorzystana szkatułka, w której znajduje się cała elektronika. Dodatkowo w pniu drzewka umieszczony został mikrofon elektretowy, który wykorzystywany jest gdy drzewko pracuje w trybie analizatora widma dźwięku (kolor świecenia każdej diody odpowiada natężeniu pewnej częstotliwości dźwięku)
Drzewko posiada kilka trybów świecenia, przełączanych przyciskiem dotykowym znajdującym się na podstawie:
- Ciągła zmiana kolorów pojedynczych gałęzi
- Analizator widma dźwięku
- Ciągłe świecenie na wybrany kolor
Budowa
Sercem układu sterującego pracą drzewka jest leciwy procesor AVR Atmega 8, taktowany jest przez zewnętrzny kwarc 14.745MHz. Do sterowania 12 diod LED, zostały wykorzystane 12 + 3 wyjścia procesora (1 wyjście na kolor oraz 1 wyboru diody). Diody zapalane są jedna po drugiej z częstotliwością tak wysoką, że wydaje się jakby świeciły w sposób ciągły. Diody podłączone są do procesora od strony zasilania przez układy UDN2981A (aby zapobiec nadmiernemu poboru prądu z wyjść procesora) oraz przez tranzystory NPN od strony wyboru koloru. Dodatkowo do wejścia przetwornika analogowo-cyfrowego procesora poprzez wzmacniacz operacyjny LM358N podpięty jest mikrofon. Przycisk dotykowy, służący do zmiany trybów pracy, został oparty o układ NE555 Całość zasilana jest z zewnętrznego zasilacza poprzez stabilizator liniowy 7805.
Oprogramowanie procesora zostało napisane w języku C, do szybkiej transformaty fouriera (fft) został wykorzystany kod pochodzący z avrfreaks, napisany w assemblerze. Diody led zapalane są kolejno w zdefiniowanym kolorze w przerwaniu TIMER0. Częstotliwość zmiany diod została dobrana eksperymentalnie.
Efekt końcowy
Najciekawszym (wg mnie) trybem pracy drzewka jest analizator widma dźwięku. Poniżej filmiki prezentujące ten tryb w działaniu:
Dokumentacja